כושר ובריאות
כושר ובריאות
 
טיפים לכושר ובריאותדבקות בספורטהתרגול הגופני למניעת כאבי גבפעילות גופנית, תזונה והארכת תוחלת החייםעיצוב וחיטוב לנשיםתופעת ורידים ברגליים בקיץהפסקת עישון ללא עלייה במשקלכללים לעבודה נכונה בביתשבירת מיתוסים בפעילות גופניתהדרך לבריאות טובהסגולות התהיציבה נכונה וכושר בחגיםאחרי החגיםטיפים לבחירת התעמלותהשפעת הורים על אורח חיים בריאחכמים בשמשהתעמלות משפחתיתהקיץ הגיע - מהי זיעה?כושר והקשר לתהליך הרזייהחזרה לשיגרת הדיאטהמדברות בריאותפרוייקט בסימן החורףתרגילי הרפייה למלחמהפעילות גופנית בחורףאת, הספורט והחיים שלךחשיבות הפעילות הגופניתחשיבות שיעור איזון הגוףפעילות גופנית ואיכות חיינומה זה סטיילינג?מאת רותי טרבסבריאות וכושר בפסחשמירה על כושר בחגים ובחופשותלחטב את המוחתרגילים לקראת הקיץטיפים לשנה חדשהגיל המעברפרוביוטיקהטיפים ותרגילים לישיבה מול מחשבחיזוק רצפת האגןפיגמנטציה ושמירה על עור בריאתרגילי כושר לשחרור בטיסהאיך בוחרים חזיית ספורט ?הפלייליסט המוצלח לפעילות אירוביתהשפעת הפעילות הגופנית על דיכאוןעשר דרכים בהן פעילות גופנית משפיעה לטובה על חייךבריאות השיערלהרגיש טוב עם עצמךטיפוח העור בחורףהשפעת פעילות גופנית על דימוי הגוףסודות בזוגיותמהי זיעה?שרירי בטןכשאת מרגישה טוב, את נראית טובהכושר להתמידנראית כמו שאני מרגישהחידוש עור הפנים לקראת החורףחשיבות פעילות גופנית לאיכות חיינוחכמות בשמשתוצאות הפסקת אימון על בסיס קבועFEMILIFT : ניתוח OUT – לייזר INתקנון הגרלה טיסה למילאנו או לונציה
הריון ולידה
 
דיאטה ותזונה
 
נערות וילדות
 
תרגילי כושר סטודיו סי
 

יתרונות התרגול הגופני למניעת כאבי גב

כמעט כולנו נחשפות בשלב זה או אחר בחיינו, לבעיית כאב גב טורדני. כדי להימנע מכאבי גב, קודם כל צריכים לעשות איתו הכרה.

המבנה המסובך שלו מורכב מעצמות (חוליות), שרירים, כלי דם, עצבים ואלמנטים נוספים, שמחברים בין כל אלה. אבל זה עוד לא הכול, עמוד השדרה מורכב מ – 7 חוליות צוואריות, 12 חוליות גביות, 5 חוליות מותניות, סאקרום (עצם העצב) וקוקסיס (עצם הזנב).
כל חוליה מתחברת עם זו שמעליה ועם זו שמתחתיה בשני מפרקים ובדיסק, שהוא למעשה סחוס שמשמש כבלם זעזועים. כל החוליות מוחזקות במקומן על-ידי רצועות שמונעות תנועות יתר.

תפקידו של עמוד השדרה, בין היתר, הוא לאפשר לגוף להתנועע בקלות לכל הכיוונים, תוך שהוא מחזיק ותומך בכל מערכות הגוף: במערכת הנשימה, העיכול, הלב וכלי הדם ועוד.
כדי להבין את תפקודו של עמוד השדרה וגמישותו, אפשר להשוות בין מקל חסר תנועה לבין שרשרת, שאפשר לכופפה לכל הכיוונים. לצורך הפעלת השרשרת (עמוד השדרה) בצורה מבוקרת, באים לעזר השרירים שמחזיקים אותה בצורה הנכונה והרצויה לנו.

יש בגוף מעל ל- 500 שרירים שונים בגודלם, צורתם ותפקודם. תפקיד השריר הוא אחזקת מבנים במקומם והזזתם. שריר הוא רקמה, שמסוגלת להתכווץ ולקצר את אורכה. השרירים פועלים לפי תבנית תנועה ולפי הוראות המתקבלות מהמוח. ההוראות מועברות מהמוח דרך חוט השדרה והעצבים ישר לשרירים, ואלה מתכווצים כל אחד לפי תפקודו וכך מתבצעת התנועה (כיפוף, יישור, קימה, ישיבה, הליכה וכו').

כאבי גב מופיעים, כשאחד מהמבנים האלה (שרירים, חוליות וכו') פועל בצורה לא נכונה.
לפי הסטטיסטיקה, 80% מהאוכלוסייה סובלת לפחות פעם אחת בחיים, מכאבי גב בדרגה זו או אחרת. אחרי הכול, המין האנושי הולך על שתיים, מה שמקשה על שמירה נאותה על הגב.

הדרך הנכונה להילחם בכאבי הגב היא למנוע אותם, להלן כמה טיפים שכדאי לזכור ולאמץ.

מבחר טיפים לשמירה על גב בריא

טיפ 1:
שמרי על כושר גופני, ועל חיים מלאי תנועה. הרבי בהליכה ובשחייה, שהם פעילויות גופניות טובות לגב.

טיפ 2:
התמידי בפעילות גופנית מבוקרת במסגרת קבוצתית לחיזוק ואיזון השרירים, כפי שאת עושה בסטודיו C.

טיפ 3:
הימנעי מהרמת משקולות ומשאות כבדים מדי, מהרמת משא, כשהוא רחוק מהגוף, ומתנועות סיבוביות עם משאות.

טיפ 4:
הקפידי על החלפת תנוחות הגוף, בעת ביצוע עבודות הבית, או בזמן העבודה במשרד. בזמן גיהוץ או שטיפת כלים, שימי דרגש לצידך, וכל פעם הניחי עליו רגל אחרת (במקום דרגש, אפשר להניח את הרגל, על המדף התחתון שמתחת לכיור). כשהגוף עומד במצב סטטי, זמן רב מדי, הגב מתעייף. אם משנים את תנוחות הגוף – הכוחות מתחלקים.

טיפ 5:
חשוב לישון על מזרון טוב, שסופג את עקומות הגוף. גם בבחירת הכרית צריך לשים לב, שהיא מתאימה למרחק שבין הראש לכתפיים.
התנוחה המומלצת ביותר היא שינה על הצד. יש לישון על הצד, כשהרגליים מורמות מעט לכיוון החזה וכרית מונחת ביניהן. בכל מקרה, צריך לזכור שאנחנו שולטים רק בתנוחה בה אנחנו הולכים לישון. במהלך הלילה אנו משנים תנוחות באופן אוטומטי.

טיפ 6:
זיכרי: במקרה של כאבי גב טורדניים, כדאי להיבדק אצל גורם מוסמך, שיאבחן את הסיבה לכאב, וימליץ על הטיפול הנכון.

 

פרטים והרשמה