כושר ובריאות
כושר ובריאות
 
טיפים לכושר ובריאותדבקות בספורטהתרגול הגופני למניעת כאבי גבפעילות גופנית, תזונה והארכת תוחלת החייםעיצוב וחיטוב לנשיםתופעת ורידים ברגליים בקיץהפסקת עישון ללא עלייה במשקלכללים לעבודה נכונה בביתשבירת מיתוסים בפעילות גופניתהדרך לבריאות טובהסגולות התהיציבה נכונה וכושר בחגיםאחרי החגיםטיפים לבחירת התעמלותהשפעת הורים על אורח חיים בריאחכמים בשמשהתעמלות משפחתיתהקיץ הגיע - מהי זיעה?כושר והקשר לתהליך הרזייהחזרה לשיגרת הדיאטהמדברות בריאותפרוייקט בסימן החורףתרגילי הרפייה למלחמהפעילות גופנית בחורףאת, הספורט והחיים שלךחשיבות הפעילות הגופניתחשיבות שיעור איזון הגוףפעילות גופנית ואיכות חיינומה זה סטיילינג?מאת רותי טרבסבריאות וכושר בפסחשמירה על כושר בחגים ובחופשותלחטב את המוחתרגילים לקראת הקיץטיפים לשנה חדשהגיל המעברפרוביוטיקהטיפים ותרגילים לישיבה מול מחשבחיזוק רצפת האגןפיגמנטציה ושמירה על עור בריאתרגילי כושר לשחרור בטיסהאיך בוחרים חזיית ספורט ?הפלייליסט המוצלח לפעילות אירוביתהשפעת הפעילות הגופנית על דיכאוןעשר דרכים בהן פעילות גופנית משפיעה לטובה על חייךבריאות השיערלהרגיש טוב עם עצמךטיפוח העור בחורףהשפעת פעילות גופנית על דימוי הגוףסודות בזוגיותמהי זיעה?שרירי בטןכשאת מרגישה טוב, את נראית טובהכושר להתמידנראית כמו שאני מרגישהחידוש עור הפנים לקראת החורףחשיבות פעילות גופנית לאיכות חיינוחכמות בשמשתוצאות הפסקת אימון על בסיס קבועFEMILIFT : ניתוח OUT – לייזר INתקנון הגרלה טיסה למילאנו או לונציה
הריון ולידה
 
דיאטה ותזונה
 
נערות וילדות
 
תרגילי כושר סטודיו סי
 

ורידים ברגליים ותרגילים למניעה

הקיץ כבר כאן באופן רשמי וכולנו רוצות ללבוש בגדים נוחים וקצרים, נשים רבות סובלות מתופעת ורידים ונימים בולטים ברגליים ועכשיו בימי הקיץ החמים הבעיה הופכת למטרד.

מה גורם לורידים ולדליות ברגליים, כיצד להימנע מהם ומבחר טיפים ותרגילים במאמר זה:
לדפנות של כלי הדם, ובמיוחד של הורידים, מבנה שברירי ועדין. פגמים בדופן הוריד מביאים להתרחבותו ולנזק לשסתומים הורידיים, דבר הגורם להפרעה בזרימת הדם אל הלב. כאשר דפנות הוריד ניזוקות, הדם מצטבר וגורם להתנפחות ורידים ולתופעה הידועה כדליות (veins varicose).
תופעה זו של פגיעה בכלי הדם נפוצה מאוד, כ - 50% מן המבוגרים בגיל העמידה סובלים מבעיות ורידים במידה זו או אחרת. הדליות פוגעות ברגליים, בעיקר, בשל הלחץ של כוח המשיכה, שהעמידה הממושכת מפעילה על הורידים. כאשר אדם עומד במשך שעות ארוכות הלחץ הנוצר בורידים גדל פי 10, לכן, אנשים בעלי מקצועות הדורשים עמידה ממושכת נמצאים בסיכון רב יותר לפתח דלקת ורידים. נשים סובלות מבעיות ורידים פי ארבעה יותר מגברים. גם אנשים בעלי משקל עודף נמצאים בסיכון גבוה יותר. הסיכון עולה עם הגיל, עם אובדן טונוס הרקמות, מסת השרירים וכמובן, עם היחלשות דפנות הורידים, גם הריון עלול להוביל להתפתחות בעיות ורידים ודליות בשל התגברות הלחץ על הרגליים.
באופן כללי, ורידים מודלקים גורמים נזק מועט, אם הוריד קרוב לפני השטח. למרות המראה הלא נעים של ורידים נפוחים, התסמינים בסוג זה של דלקת אינם משמעותיים: יכולה להיות תחושת כבדות ולחץ ברגליים ועייפות.
צורה חמורה יותר של דליות כרוכה בחסימה ובפגמים בדופן הורידים העמוקים יותר של הרגל, סוג זה עלול להוביל לתרומבופלביטיס (thrombophlebutis – ) דלקת חמורה של הורידים, תסחיף ריאתי, התקף לב או שבץ (בשל קרישי דם).


ישנם מספר גורמים אפשריים לבעיות ורידים:

 • חולשה גנטית של דפנות ושסתומי הורידים.
 • לחץ מופרז בתוך הוריד בעקבות קשיי יציאה.
 • עמידה ממושכת או נשיאת משאות כבדים.
 • נזק לורידים הנובע מדלקת (לדוגמא: thrombophlebutis).
 • היחלשות דפנות הורידים בשל פגם בחלבונים היוצרים את מבנה כלי הדם.
 • שחרור מופרז של אנזימים המפרקים רכיבים ופוגמים בשלמות הוריד.
 • חסר בביופלבנואידים שתפקידם,יחד עם ויטמין C,להגן על כלי הדם ולשמרם.

טיפים ותרגילים למניעת התפתחות ורידים ברגליים:

 • מומלץ לנעול נעליים נוחות ולהימנע מלנעול נעליים עם עקב גבוה.
 • הימנעי מפעולות המרחיבות את נימי הדם – עמידה ממושכת, אמבטיות חמות, שהות ארוכה בשמש, מריטת שערות בשעווה חמה ומסאונה.
 • הקפדה על מנוחה, אשר במהלכה חשוב להרים את הרגליים על כריות, תנוחה זו משפרת את זרימת הדם מהרגליים לכיוון הלב.
 • מומלץ לערוך מקלחות קרות לרגליים, דבר זה מכווץ את הורידים – החום הוא אחד האויבים המושבעים של הורידים היות והוא מרחיבם.
 •  מומלץ להימנע מישיבה בשיכול רגליים.
 • עסי את כף הרגל ואת השוק כלפי מעלה עם קרם מרגיע.

להלן מספר תרגילים למניעת התפתחות ורידים ברגליים:

 1. עמדת מוצא: עימדי לצד כסא עם משענת או שולחן –הרימי ברך כפופה לפנים והחלי בסיבובי כף הרגל לשני הכיוונים – 10 לכל כיוון.
 2. עמדת מוצא: עימדי עמידה מקבילה לכסא, ידיים אוחזות במשענת. גלגלי את כפות רגלייך החוצה ופנימה מבלי לנתק את כף הרגל מהרצפה.
 3. בעמידה: הרימי והורידי עקבים כ – 50 פעם.
 4.  החלי בהליכה על קצות אצבעות כף הרגל, המשיכי בהליכה על העקבים בלבד, ובהמשך לכי על הצד החיצוני של הרגל – תנועות אלה מפעילות את שרירי השוק וממריצות את זרימת הדם לירכיים.
פרטים והרשמה