חילוף חומרים בקרב נשים

דם בעל חילוף חומרים מהיר יותר, מצליח מהר יותר לרדת במשקל, ובקלות יחסית לאזן ולשמור על משקלו, ואילו אדם עם חילוף חומרים איטי יותר, ירד לאט יותר בדיאטות, וכן יהיה לגופו קשה יותר להיות מאוזן ולייצב את משקל גופו.

בנוסף למטבוליזם הבסיסי אנו שורפים קלוריות, כלומר מעלים את חילוף החומרים, בכל פעילות גופנית שעושים, וכן שריפת הקלוריות מתבצעת גם התהליך האכילה עצמו, על כל אנרגיות העיכול אותם הגוף צריך להשקיע.

מה משפיע על המטבוליזם?

1. ככל שמסת הגוף הרזה (שריר), גבוהה יותר, וזאת בזכות פעילות ספורטיבית, שריפת הקלוריות היומית עולה
2. בגברים, בזכות מסת גוף גבוהה יותר, המטבוליזם גבוה עד בכדי 20% מנשים, ולכן הם יורדים מהר יותר במשקלם
3. גנטיקה
4. עישון- מעלה את המטבוליזם היומי
5. תרופות- יש תרופות שמעלות את המטבולזים, וחלקן מורידות אותו (וכמובן יש תרופות שלא משפיעות כלל
6. גיל- בסביבות גיל 30, קצב המטבוליזם בקרב נשים מתחיל לרדת בכ- 5% בכל 5-10 שנים. בקרב גברים תהליך זה מתחיל בשלב מאחר יותר, לעיתים רק סביב גיל 45-50, ובקצב איטי בהרבה.
7. בתרגום פשוט יותר, לצורך דוגמא: אישה שרפה כ- 1800 קק”ל, בגיל 25, ויכלה להתקיים על דיאטה של כ- 1400 קק”ל ליום, הרי שבגיל 30 היא תשרוף רק 1700 קק”ל ליום, ובגיל 40 כ- 1550 קק”ל, מה שאומר שאם תרצה להרזות, תצטרך לאכול רק 1000 קק”ל ליום, שזו דיאטה בהחלט מצומצמת.
8. לאחר גיל המעבר, יש ירידה חדה במטבוליזם, לעיתים בעוד 10%, וזו הסיבה העיקרית שנשים מדווחות, שהן ממשיכות לאכול את אותו התפריט הבסיסי, אך לא רק שלא מצליחות להרזות, אלא לעיתים אף משמינות.
9. דיאטות מרובות, גם כן מאטות את המטבוליזם, בייחוד דיאטות קיצוניות ודלות קלוריות, של מתחת ל- 1000 קק”ל, מאטות את חילוף החומרים אף ב- 10%.

הבשורה הטובה היא שניתן (לעיתים), לנעלות ולתקן את המטבוליזם, אך לא תמיד ולא באופן מוחלט.
לשם כך דרושות דיאטות מאוזנות, שלא ירדו לרוב מ- 1200-1400 קק”ל.
להתמיד ולהשקיע בספורט: פעילות אירובית\דינמית, המעלה דופק משפרת את המטבוליזם בטווח הקצר, ואילו פעילות אנאירובית, חיטוב הגוף, משקמת את המטבוליזם לטווח הארוך, בזכות שימור, ולעיתים ההעלאה של מסת השריר.

לסיכום
בנוסף לדיאטה זו או אחרת, המטבוליזם הפנימי של הגוף, שכמעט ואינו נתון לשליטה, כפי שאנו יכולים לשלוט בצורת האכילה שלנו, משפיע רבות על קצב הירידה. זו הסיבה שאחד מרזה בקצב מהיר יותר והשני איטי יותר, למרות עשיית תפריטים זהים. על כן מסגרת, דיאטנית, יכולים לעשות התאמה אישית במצבים אלו, ולמנוע תסכול של חוסר ירידה במשקל.

איילת נדיב- דיאטנית קלינית M.Sc, מנהלת מח’ דיאטה סטודיו C

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X