השמנה בטנית

השמנה בטנית הידועה גם בשם ‘השמנת תפוח’, היא תוצאה של הצטברות תאי שומן בחלל הבטן, ומהווה גורם סיכון בהתפתחות מחלות מטבוליות כגון: סכרת, מחלות כלי דם ומחלות לב; בניגוד להשמנה במקומות אחרים בגוף שאינה מסוכנת בריאותית.

כיצד מודדים השמנה בטנית?

הדרך הפשוטה והנוחה ביותר למדוד השמנה בטנית היא באמצעות מדידת היקף המותניים. היקף המותניים המומלץ אצל גברים הוא 102 ס”מ ו- 88 ס”מ אצל נשים. היקף המותניים מודד את כמות השומן הפעיל בגוף. בניגוד לשומן באזורים אחרים בגוף, השומן בבטן אינו נמצא מתחת לעור- אלא מתחת לשרירים ובין האברים הפנימיים בחלל הבטן. הדבר מסוכן היות ושומן שמגיע לכבד מפריע לתפקידו החשוב בסינון הדם, ונטרול חומרים לא רצויים, ושומן בכלי הדם גורם לחסימה של העורקים.

ממה נובעת השמנה בטנית?

השמנה בטנית נובעת בעיקר משינויים פיזיולוגיים החלים בגוף בגיל המעבר, כשאז חלים שינויים חדים בגוף האשה, ובצורה רשמית, האזור הבטני כבר לא יהווה מוקד התעברות. אך יש סיבות נוספות: אורח חיינו גם הוא משפיע על משמנינו, אנו כבר לא פעילים פיזית כמו בעבר ואורח החיים שלנו יושבני. סיבות נוספות להשמנה בטנית נובעות מ’נשנושים’.

איך נמנעים מהשמנה בטנית?

ניתן להימנע מהשמנה בטנית באמצעות פעילות אירובית ואימוני כוח (תרגילים באמצעות גומיות) של לפחות 4 שעות בשבוע, בתוספת שמירה על דיאטה בצורה מתונה- אך חשוב לציין שדיאטה לבדה לא מספיקה. הסיבה היא פשוטה: כשאוכלים פחות- חילוף החומרים יורד, לעומת זאת כשעושים ספורט חילוף החומרים מואץ ומפרק יותר שומן.

כדאי ורצוי להמעיט במזונות פחמימתיים, ואם ובמידה ואוכלים פחמימות אצוי פחמימות מורכבות שמשפיעות טוב יותר מטבולית על הגוף: קטניות, אורז מלא, קמח מלא וכו’.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X