ויטמין C

האם נטילת תוסף ויטמין C יכול למנוע התקררויות באוכלוסייה הרגילה ?

ויטמין C חיוני עבור רקמת החיבור וריפוי פצעים, הוא חשוב לבניית עצם ובנוסף משתתף בבניית הורמונים, בחילוף חומרים של חומצות אמינו ובספיגת ברזל. ויטמין C מחזק את המערכת החיסונית, חיוני להחלמה לאחר ניתוחים, שומר על גמישות כלי הדם, מחליש סימפטומים של אסטמה ואלרגיות ומחקרים מראים גם שיש לו תפקיד אנטיאוקסידנטי ונוגד דלקת. בעבר סברו, כי נטילתו מסייעת למנוע הדבקות בשפעת ולכן עד היום יש שנוטלים תוסף ויטמין C בתקופת עונת המעבר והחורף במחשבה שזה יסייע למניעת מחלות כמו שפעת והתקררויות. למעשה ממחקרים שנערכו באוכלוסייה בוגרת רגילה לא נמצאה הוכחה כי נטילת תוסף ויטמין C מגן מפני הדבקות או מונע התקררות.

האם נטילת תוסף ויטמין C מומלץ דווקא לאנשים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת למניעת התקררויות?

פעילות הגופנית הינה סמל הבריאות, וטובה מאוד לשיפור הכושר הגופני ולצמצום הסיכון למגוון של מחלות כרוניות. יחד עם זאת פעילות גופנית מאומצת ,למשל כמו בזמן ריצת מרתון, נמצאה שישנה פגיעה בתפקוד מערכת החיסון, ומגבירה את הסיכון לזיהומים נשימתיים. מסתבר שהסיכון מוגבר עוד יותר בקרב שחיינים.

ויטמין C מסייע לשיפור תפקוד תאי מערכת החיסון ועשוי להקטין את הנטייה לזיהומים. מרבית המחקרים שנעשו בקרב ספורטאים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת, הראו כי נטילת תוסף ויטמין C בקרב ספורטאים יכולה להקטין את הסיכוי לזיהומים נשימתיים והתקררויות.
האם ניתן להגיע לצריכה היומית המומלצת של ויטמין C מהמזון בלבד?

ההמלצות לצריכת ויטמין C בקרב האוכלוסייה משתנה עם הגיל. ההמלצה לצריכת ויטמין C לפי ה- DRI, הן כ- 90 מ”ג לגבר מגיל 19 ו- 75 מ”ג לאישה מגיל 19 ומעלה. לילדים בגילאי 4-8 למשל, הצריכה המומלצת הינה לבנים ולבנות 25 מ”ג ליום. במצב בריאותי תקין במידה ומשלבים בתזונה מזונות העשירים בוויטמין C , ניתן להגיע בקלות לצריכה המומלצת. למשל, תפוז אחד מכיל כ-99 מ”ג ויטמין C לפרי וקיווי אחד מכיל כ-70 מ”ג. ירקות ופירות העשירים במיוחד בוויטמין זה הם: עגבניות, פירות הדר, פלפל אדום, תותים, קיווי, פירות יער, ברוקולי, כרובית, ולכן צריכתם מומלצת. ויטמין C נהרס בחום, ורמתו יורדת כאשר זמן האחסון של הירקות והפירות ארוך. לכן אכילה של ירקות ופירות טריים מומלצת ביותר.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X