חכמים בשמש

חכמים בשמש

כאשר אנו יוצאים לחוף הים או נמצאים בשמש מספר רב של שעות, המודעות להגנה מפני השמש היא גבוהה וכולנו מכירים את כללי הזהירות: לשתות הרבה מים, לא לצאת בשעות החזקות, לחבוש כובע ועוד.

לעומת זאת, רבים מאיתנו אינם מודעים לכך שגם באור היום, שנכנס אלינו למשרד דרך החלון, ובתאורה המלאכותית (כגון פלורוסנטים ומסכים), אליה אנו חשופים רוב שעות היום,
ישנם קרני UV שמסכנים את עורנו שחשוף אליהן.

קרני השמש UV מחולקות למס’ קבוצות:
קרני ה-UVB נמצאות בעיקר בחשיפה ישירה לקרני השמש, והנזקים שלהן הם הנזקים המידיים שאנו רואים על העור – אדמומיות, כוויות וכדומה. על החשיפה לקרני ה-UVB יש לנו שליטה מרובה ולכן אנחנו יכולים להגן על עורנו מפניהם ביתר קלות – להתלבש נכון, לחבוש כובע, להגביל את הזמן שלנו תחת השמש ולמרוח קרם הגנה.
קרני ה-UVA לעומתן, הן קרניים עוצמתיות בהרבה והחשיפה שלנו אליהן נמשכת שעות רבות, מהזריחה ועד לכיבוי אורות בבית (בממוצע כ-18 שעות ביום). הנזק המצטבר מהחשיפה לקרני ה-UVA מתבטא בהזדקנות מוקדמת של העור – קמטים, פיגמנטציה, איבוד אלסטיות ואף מחלות עור וסרטן העור.
כ-85% מנזקי העור (כולל סרטן העור ומחלות עור) נובע מחשיפה ל-UVA. הדרך היחידה להימנע מחשיפה זו, היא שימוש יומי בקרם הגנה בעל יכולת חסימה לקרני UVA. יש להשתמש בקרם ההגנה יום יום, כל היום, ורצוי להימרח עוד לפני היציאה מהבית.
כיום החשיפה המוגברת לקרני UVA נובעת מחוסר מודעות של הציבור. אנשים מתבלבלים בין המונח SPF (המספר על האריזה) לבין יכולת ההגנה מ-UVA. כמו כן, הנזקים מקרני ה-UVB הם מיידיים, בעוד שהנזקים מ-UVA הם לטווח ארוך ולא נראים לעין מיד לאחר החשיפה ועל כן, אנשים אינם מקשרים בין החשיפה הראשונית לבין הנזק שמתבטא כמה חודשים או שנים אחרי.
כאשר בוחרים קרם הגנה חשוב לוודא שעל האריזה מצויין שהתכשיר מגן מפני קרני ה-UVA. כמו כן, חשוב להקפיד להימרח כל יום, גם כשעובדים בעבודה משרדית, ולא רק כאשר יוצאים לים או לבריכה. את המריחה הראשונית רצוי לבצע טרם היציאה מהבית. מכיוון שבמהלך היום אנו מזיעים, שוטפים מידי פעם את הפנים או מנגבים עם מפית, רצוי לחדש מריחה כל כמה שעות.

האם מקדם הגנה עם מספר גבוה (SPF50+) אפקטיבי יותר ממספרים נמוכים יותר?
בהגנה יומיומית, אין צורך בהגנה של מעל SPF30, הנותנת בין 5-10 שעות הגנה אפקטיבית מקרני ה- .UVBמה המשמעות של המספר על המוצר? SPF= Sun Protective Factor. המספר אומר שאם עור שלא מוגן לוקח לו עשר דקות לקבל אדמומיות קלה, עם ההגנה הוא ייקבל אדמומיות רק אחרי 10 דקות כפול המספר שמצוין. כלומר, אם מדובר ב- SPF15, לאותו אדם התכשיר יגן במשך 10 * 15 = 150 דקות, כלומר שעה וחצי, ואם מדובר על SPF30, העור יהיה מוגן 5 שעות. כל זה בהנחה שהאדם שם את הכמות הדרושה ושלא הזיע או שטף את הגוף במים. חשוב לציין שהמספר מתייחס רק להגנה מקרני ה-UVB ואין זה אומר שהמוצר כולל הגנה מקרני ה-UVA.

מה ההבדל בין הגנה כימית לפיזיקאלית?
הגנה כימית: חומרים דמויי צבע מבחינת המבנה, שמסוגלים לבלוע קרני UV באורך גל מסויים. תכשירים אלו נוחים לשימוש וקל להכניס אותן לקרמים ולכן רוב חברות הקוסמטיקה מעדיפות אותן. המגבלות של החומרים בהגנה כימית הן שהם נספגים דרך העור ולכן יש צורך לחדש אותן לעיתים קרובות. ברגע שהתכשיר נספג בעור, הוא כבר לא מסוגל להגן על העור.
הגנה פיזיקאלית, נקראת גם “אפקט המראה”: חלקיקים שמקרינים את קרני השמש החוצה. מפה הגיע השם “אפקט המראה” – החלקיקים של הטיטניום דיאוקסיד, המשמש כהגנה, פועלים כחלקיקי מראה שקרני השמש פוגעות בשטח שלהן ומוקרנות החוצה. ההגנה שבתכשירים הפיזיקאלים לא נספגת בעור ולכן הם נותנים הגנה ליותר שעות והגנה יעילה יותר מההגנה הכימית. החיסרון שלהם הוא שיותר קשה להפוך אותם לקרם נעים ולא דביק, זה דורש מומחיות ומאמץ של היצרנים.

מדוע יש למרוח קרם הגנה כל השנה?
עוצמת השמש חזקה גם בחורף ולא רק בקיץ. אפילו בימים מעוננים, עוצמת קרני ה-UV יכולה להיות מעבר לרצוי. בנוסף, גם באור היום, שנכנס אלינו למשרד דרך החלון, ובתאורה המלאכותית (כגון פלורוסנטים ומסכים) אליה אנו חשופים רוב שעות היום, ישנן קרני UVA עוצמתיות מאוד.

האם בגדים חוסמים את קרני השמש?
אנשים חושבים שבגדים חוסמים לחלוטים את קרני השמש, אך כיום אנו יודעים שישנם בדים המעבירים דרכם בעיקר את קרני ה-UVA אך גם את קרני ה-UVB. כמה שהבד יותר דק ויותר בהיר, כך גם היכולת שלו להעביר את קרני ה-UVA גבוהה יותר. מסיבה זו, בקיץ כשהולכים עם בגדים קצרים ובהירים, מומלץ להשתמש בקרם הגנה מתחת לבגדים.

סדרת קרמי ההגנה של סבוקלם כוללת את הדיילי סאן SPF30 ואת הסאן בלוק SPF30 שמגיע בשני גדלים לגוף ולפנים. כל המוצרים מספקים הגנה רחבת טווח מפני קרני השמש UVB+UVA, ומכילים הגנה פיזיקאלית היעילה לאורך זמן. המוצרים בעלי מרקם נעים, הנספג במהירות ואינו משאיר שומניות או דביקות על העור. ניתן למצוא אותם ברשתות הפארם (במחלקת הטבע) בקופות החולים ובבתי המרקחת הנבחרים ברחבי הארץ.

למידע נוסף והרשמה למועדון הלקוחות:
אתר סבוקלם
פייסבוק סבוקלם

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X