מחקר: מה הקשר בין פסוריאזיס להשמנה?

לראות את העור

האם יש קשר בין השמנה לבין מחלת העור פסוריאזיס? שני ששון, דיאטנית קלינית ברשת סטודיו סי, מביאה ממצאי מחקר חדש שעסק בשאלה ובקשר בין המחלה לדיאטות שונות

למזון שממנו אנו ניזונים יש השפעות רבות, בין השאר על בריאותנו ובמצבי חולי מסוימים. למשל, יש מזונות שצריכתם נמצאה כפחות מומלצת בקרב סובלים ממיגרנות, יש מאכלים שרצוי להימנע מהם במצבים של רגישות ללקטוז, מזונות שכדאי להגביר את צריכתם במצבים של מחסור מתמיד בברזל ועוד.

מחקר שפורסם השנה במגזין JAMA Dermatology בחן האם קיים קשר כלשהו בין תזונה לבין חומרת מחלת הפסוריאזיס – מחלת עור כרונית, זיהומית, הגורמת לתאי העור להתחלף באופן מהיר ולהיווצרות כתמים מכוסים קשקשים על העור באזורים כמו המפרקים והקרקפת.

פעמים רבות פסוריאזיס מתלווה למחלות אחרות כמו מחלות מעיים, שינויים קיצוניים במצב הרוח וגם השמנה שעשויה להשפיע על המחלה – ולהפך.

כלומר, מדובר במחלה שאורחות החיים שלנו וההתנהגות שלנו כמעט תמיד ישפיעו על חומרתה. לכן, פעמים רבות המחלה תתפרץ ותחמיר בתקופות של לחץ, חרדה, אי שקט והן במצבים של השמנה מורבידית הנובעת לא פעם מאורח חיים לקוי.

במסגרת המחקר אוגדו 55 מחקרים אשר כללו מספר רב של משתתפים, ובהם גם
כ-4,500 חולי פסוריאזיס.

מהמחקר עלו כמה ממצאים מעניינים:

 • הקשר בין פסוריאזיס להשמנה: על פי המחקר, נמצא קשר בין השמנה לבין חומרת המחלה. בין השאר, נמצא כי השמנה עשויה להשפיע לרעה על אפקטיביות הטיפול הרפואי במחלה. על פי החוקרים, ייתכן כי הסיבה לכך היא רקמת השומן, שידועה גם היא כרקמה דלקתית (בדומה לפסוריאזיס) ומצויה בעודף באנשים הסובלים מהשמנה.
  בשורה התחתונה – דיאטה היפוקלורית:
  בדיאטה כזו המטרה היא שהאדם יוציא יותר אנרגיה מאשר הוא מכניס. הדיאטה כוללת תפריט של
  כ-1,400-800 קלוריות ביום ואפקטיבית בקרב אנשים עם BMI גבוה מ-25 – זאת בתנאי שיקפידו לפעול על פיה במשך 16 שבועות עד חצי שנה.
  בחולים אלו, דיאטה היפוקלורית הפחיתה באופן משמעותי את חומרת הפסוריאזיס.
 • הקשר בין פסוריאזיס לגלוטן: מהמחקר עלה כי חולים בפסוריאזיס יהיו בעלי סיכון כפול לחלות גם בצליאק. מכיוון שגם פסוריאזיס וגם צליאק הן מחלות אוטואימוניות (שבהן הגוף תוקף את עצמו), נבדקה גם דיאטה ללא גלוטן בהקשר של אנשים שהם רגישים לגלוטן, אך אינם חולי צליאק.
  בשורה התחתונה – דיאטה ללא גלוטן עשויה לסייע לחולי פסוריאזיס הרגישים לגלוטן:
  אנשים בעלי רגישות לגלוטן ירגישו שיפור במחלה אם יורידו את הגלוטן מהתפריט למשך שלושה חודשים. עם זאת, דיאטה ללא גלוטן אינה מומלצת על ידי החוקרים במידה שלא קיימת עדות לצליאק או לרגישות לגלוטן.
 • הקשר בין פסוריאזיס לתוספי תזונה: אנשים רבים החולים בפסוריאזיס חשים כי תוספים תזונתיים עשויים לשפר את חומרת המחלה והסימפטומים שלה, בעיקר כשמדובר בשמן דגים ובוויטמין D.
  בשורה התחתונה – אין עדויות לכך שתוספי תזונה עשויים לשפר את חומרת הסימפטומים:
  החוקרים בדקו השפעה של מגוון תוספי תזונה כמו שמן דגים, ויטמין B12, סלניום ו-ויטמין D. אף אחד מתוספי התזונה לא גרם לשיפור בסימפטומים של המחלה.
 • הקשר פסוריאזיס לדיאטות שונות: חולי פסוריאזיס רבים מאמינים כי סוגי דיאטה שונים עשויים לעזור בהפחתת חומרת המחלה. אולם, באופן כללי נראה כי גם בין אנשים החולים בפסוריאזיס, דיאטות זהות ישפיעו עליהם באופן שונה.
  בשורה התחתונה – אפשר לנסות סוגי דיאטות מסוימות, אך לא יחול שינוי באופן וודאי:
  על פי המחקר, דיאטה ים תיכונית עשויה לעזור לחולים בפסוריאזיס. דיאטה זו כוללת שמן זית, ירקות ופירות, קטניות, אגוזים, דגים ופירות ים. בנוסף, גם תזונה עתירה בסיבים תזונתיים, פחמימות מורכבות (כמו לחם מלא, פסטה, אורז) תועיל בעיקר אם כמויות הסוכר הפשוט והשומן הרווי בתפריט התזונתי יופחתו.

 

לסיכום: על פי המחקר, הדרך העיקרית להפחתת הסימפטומים בחולי פסוריאזיס הסובלים גם מהשמנה, היא על ידי דיאטה מופחתת קלוריות. אף על פי כן, לא קיימות המלצות נוספות שהן חד משמעיות בכל הקשור לטיפול בחומרת המחלה, ויש צורך במחקרים נוספים.

 

סימוכין למחקר:

Adam R. Ford, BS; Michael Siegel, PhD; Jerry Bagel, MD, MS; Kelly M. Cordoro, MD; Amit Garg, MD et al; Dietary Recommendations for Adults With Psoriasis or Psoriatic Arthritis From the Medical Board of the National Psoriasis Foundation A Systematic Review; JAMA Dermatol. Published online June 20, 2018.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X