פעילות גופנית ואיכות חיינו

חשיבות הפעילות הגופנית לאיכות חיינו

מחקרים בארץ ובעולם מצביעים באופן ברור על תרומתה המשמעותית של פעילות גופנית לטיפוח אורח חיים בריא יותר.
הוכח שלפעילות גופנית יש חשיבות מכרעת על איכות חיינו בכל גיל,ונראה שפעילות גופנית היא מרכיב חיוני המוביל לחיים שמחים ובריאים יותר!

התעמלות יכולה להאריך ולשפר את איכות חיינו ומחקרים חדשים מצאו שפעילות גופנית גם מתונה, מעכבת את קצת ההזדקנות הביולוגי מקטינה את התחלואה ומשפרת את רמת התפקוד הכללי של המתאמן תוך השגת יכולת תפקודית גבוהה יותר.
מחקרים הוכיחו שפעילות גופנית משפרת את הדימוי העצמי ובכך תורמת ישירות לבריאות הנפשית. היא שוברת את שגרת היום,ומוציאה את האדם ממצב של חוסר פעילות ומעוררת בו תחושה של עשייה חיובית שמשפיעה כמובן על מצב הרוח הכללי ומסייעת להפיג תחושות של דיכאון וחרדה.

ע”פ החוקרים קיימים מספר מנגנונים האחראים לשינויים החיובים המתרחשים בהשפעת הפעילות גופנית ובהעלאת מצב הרוח.

פעילות גופנית קבועה משחררת בגוף הורמונים הנקראים אנדורפינים ואלה משרים תחושה טובה על הגוף והנפש, מפחיתים כאבי גוף כלליים דוחים עייפות ומקלים על התנועה.
הורמון האנדורפין מיוצר בגוף באופן טבעי בשעת מאמץ גופני ומסייע בהעברת המסרים וגורם לאופוריה, התרוממות רוח, “feeling high” המביאה לשיכוך הכאב.

התמורה המיידית של פעילות גופנית היא תחושה של חיות ובריאות בגוף הפעילות תורמת ליצירת אנרגיה גופנית חיובית המיושמת גם בפעילויות יומיומיות אחרות. תנועה או פעילות גופנית משפרות את דימוי הגוף, את המודעות הגופנית ואת ההערכה העצמית-כך שלמעשה היא תורמת להרחבת נפשו של האדם ומשפיעה גם על התפתחותו וצמיחתו.

בשנים האחרונות התרבו המחקרים שבדקו את חשיבות הפעילות הגופנית לנשים במהלך כל שלבי חייהם החל מילדות נערות ונשים והתברר כי בנוסף ליתרונות הרבים לכלל האוכלוסיה, ישנם יתרונות ייחודים לנשים המבצעות פעילות גופנית סדירה וקבועה. ביניהם:הורדת שכיחות וחומרת תופעות הקשורות במחזור הווסת (לפני ובזמן), הריון ולידה קלים יותר פיזית ונפשית ופחות עלייה במשקל במהלך ההיריון, הפחתת תסמיני גיל המעבר (כגון גלי חום ודיכאון), חיזוק שרירי רצפת האגן, העלאת צפיפות העצם בגיל הצעיר והאטת ירידתה בגיל המבוגר, פחות שברים אוסטיאופורוטיים והפחתה בשכיחות סרטן השד.
מאת גלית פרי
סמנכ”ל הדרכה סטודיו C

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X