פעילות גופנית, תזונה והארכת תוחלת החיים

פעילות גופנית, תזונה והארכת תוחלת החיים

מחקרים של עשרות שנים נערכו לגבי התועלות של כושר גופני, המחקרים הללו מוכיחים שכושר גופני משפר את הבריאות ויכול להאריך את תוחלת החיים, מסייע בהימנעות ממחלות רציניות, כגון: מחלות לב, סוכרת, דיכאון, מספר סוגים של סרטן וכמו כן, משפר את חידוד המוח ואת היכולות השכליות.

תזונה בלתי מאוזנת, חוסר בפעילות גופנית, מצב רוח ירוד ופגיעות ראש עלולות לעורר ולהאיץ תהליכי ירידה קוגניטיביים. הוכח, שפעילות מוחית מתפתחת באופן מתמיד וכמו כן, כישורים חדשים נוצרים ככל שאנו ממשיכים ללמוד ולהתחדש. אנשים, שעסוקים בחשיבה מוחית מואצת, החשיבה שלהם מקבלת איכויות מיוחדות אותם הייתה חסרה בצעירותם. לעומת אנשים שאינם עוסקים בפעילות גופנית ולא ממשיכים להיות פעילים מבחינה מקצועית שאצלם מחקרים מוכיחים שהחשיבה אצל אנשים אלה יורדת עם הגיל בהיבט של מהירות התגובה, היכולת להסיק מסקנות, ולזהות את השלם מתוך חלקיו.

לכל בני האדם ישנה רזרבה מוחית עצומה שאצל חלקם לא מנוצלת עד סוף ימיהם ומאמץ מתמיד ללמוד, להרחיב, להתחדש, יוצרת מעגלי קישוריות חדשים המשתמשים בחלקים הנרחבים יותר ויותר מהרזרבה המוחית וכתוצאה מזה מצטמצם הביטוי המנטאלי ההתנהגותי של ההזדקנות הפיזית. הצורך בהפעלה תמידית של המוח בכדי למנוע נסיגה קוגניטיבית מורכב משני סוגי פעילות: אימון ולמידה. הרחבת הלמידה והרוח מגדילה את טווח הפעילות השכלית לתחומים שהאדם לא עסק בהם בעבר, וכך, האדם לא רק משמר את היכולות הקיימות, אלא מרחיב את טווח היכולות שלו ברמה הפיזית והקוגניטיבית.

תהליך זה מבוסס על 3 מסדים: אימון, למידה, תזונה נכונה ופעילות גופנית מתאימות.
קיימים נתונים של קבוצות אנשים שעסקו בספורט וקבוצות אנשים שלא עסקו בספורט, ביצועיהם של אלו שעסקו בספורט לעומת עמיתיהם עולים במבחני חשיבה, זיכרון, ריכוז, אינטליגנציה וככל שהנחקר מבוגר יותר התרומה השכלית מהפעילות הגופנית בולטת יותר.
פעילות גופנית מוגברת מרחיבה כלי דם קיימים, מזרזת התפתחות של כלי דם חדשים, מורידה את רמת הכולסטרול והשומנים המזיקים בדם, שומרת על פעולת הלב ודוחה את הירידה בתפוקתו וספיגתו. כמו כן, פעילות גופנית מונעת בריחת סידן מהעצמות, מונעת תהליכים ניוונים בשרירים ובמפרקים, מונעת השמנה וגורמת להרגשה טובה.
בגיל השלישי מתקיימים יחסי גומלין הדוקים בין המצב הבריאותי לבין תזונה נכונה ופעילות גופנית. החל מגיל 30 גוף האדם מאבד כרבע קילו שריר בשנה, לכן שמירה על מסת השרירים בגיל המבוגר באמצעות תזונה ופעילות גופנית היא קריטית. רבים נמנעים מלחם מתוך התפיסה כי זה משמין, אך בפועל אכילת לחם ומוצרי חיטה אחרים גורמים לחדות המחשבה, ויוצרים הרגשת נינוחות.
אדם מאומן בן 60 יכול להיות בכשירות פיזיולוגית טובה יותר מאדם בן 30 שאינו מאומן. אנשים בגילאי הביניים, שמבצעים פעילות גופנית קבועה ומבוקרת, עשויים לעכב עד 12 שנים את קצב ההזדקנות הביולוגי( נתון זה לקוח מהמגזין בריטיש ג’ורנל אוף ספורט מדיסן).
כאשר מדובר באנשים מבוגרים פעילות גופנית משמעותה הארכת פרק הזמן בו יכלו להנות מחיים עצמאיים. פעילות גופנית מסייעת בתהליכי שיקום מהירים לאחר ניתוחים, מחזירה את האיזון הגופני ותורמת לקואורדינציה. התזונה היומית צריכה לכלול פרות וירקות המספקים סיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון שונים החשובים למניעת מחלות ולהעלאת תנגודת הגוף למחלות זיהומיות השכיחות בגיל זה. נשים בעיקר מעל גיל 30 מאבדות ממסת העצם ומעלות את כמות השומן בגוף, פעילות גופנית עוזרת במניעת אוסטיאופורוזיס ובשילוב עם אכילה נכונה, כגון: צריכה מומלצת של סידן וויטמין D, שעוזר בשמירה על מסת העצם. מאחר וכמות הסידן היומית מהאוכל היא מועטת חייבים להשלים בתוספי תזונה. בנוסף לסידן, חשוב להקפיד על צריכה של מגנזיום, שעוזר להחדיר את הסידן לגופנו.
האדם המערבי פחות פעיל כיום, אוכל הרבה והתוצאה הבלתי נמנעת היא השמנה, שהפכה למגפה של המאה ה-21. העדר תנועה פירושו ניוון ואיבוד תפקודו הגופני והשכלי של האדם.
חלק גדול מהשינויים הביולוגיים יכולים להיות מושפעים מתפקוד נכון של מערכות שונות בגופנו ועל חלקם המרבי ניתן להשפיע ואף לעכב את קצב התקדמותם, אם רק נשכיל לשמור על אורח חיים בריא, שכולל פעילות גופנית מבוקרת והקפדה על תזונה נכונה. הקשר בין העדר פעילות גופנית לבין עלייה בשיעורי התחלואה הוכח זה מכבר וכיום ידוע שפעילות גופנית בגיל המבוגר שומרת על ערנות וחיוניות מקטינה את התחלואה ומשפרת את רמת התפקוד.

מבוגרים שהחלו להתעמל בגיל מבוגר יכולים להשיג תוצאות מרשימות הן מבחינת הכושר הגופני והן מבחינת הביצועים הספורטיביים ומבוגרים אלה מפגינים ביצועי סבלות וכוח טובים יותר מאשר של צעירים שאינם מאומנים.

מחקרים מראים כי קיים קשר בין פעילות גופנית ואריכות ימים כמו גם ההשפעה של פעילות גופנית על בריאות ואריכות חיים . אצל אנשים בעלי כושר גופני טוב נמנעת הסתיידות עורקים כמו כן הירידה ביכולת האירובית מורגשת פחות. אנשים מבוגרים נוטים לעיתים להתייאש ולוותר על אופציית הפעילות הגופנית בטענה שזה כבר מאוחר מידי, המסר לאותם אנשים הוא: לעולם לא מאוחר מידי וקצת זה יותר טוב מכלום.

כושר גופני אינו מושג בין לילה, פעילות גופנית אינה התקפה פתאומית אלא דרך חיים.
מחקרים שונים מלמדים שפעילות גופנית דוחה את תהליך ההזדקנות בכ-10 שנים לפחות ומאפשרת שנים טובות של עבודה אינטנסיבית כולל עבודה מחשבתית באותם התחומים שעבדו רוב שנות חייהם.

ההתעמלות בשיטת סטודיו C מלמדת את המתעמלת לשלוט על השרירים באמצעות המוח. התרגילים מתבצעים מתוך שליטה והבנה ונועדו להפעיל את המחשבה בקואורדינציה עם השרירים. הפעילות האירובית בסטודיו C מפתחת ומשפרת מיומנויות כמו: קואורדינציה, ריכוז וזיכרון תנועתי, המשפיעים ישירות על תאי המוח. פעילות גופנית המשלבת עבודת חיזוק ופיתוח סיבולת לב ריאה משפרת את כושרו של האדם ותורמת רבות לשיפור רמתו השכלית של המתאמן. ההפעלה הגופנית של חלקי הגוף השונים בשיטת הסטודיו עם רמת ההסבר, הידע וההשגחה הניתנים על ידי המדריכה, יוצרים אצל המתעמלת אינטגרציה הן ברמה הגופנית והן ברמת המודעות. כך ניתן לראות שהפעילות הגופנית עוזרת להגיע לתחושת הרמוניה עם הגוף. המתעמלת מרגישה פחות מוגבלת ויותר גמישה וחופשייה בתנועותיה, דבר המשליך גם לגבי האישיות שהופכת זורמת שלמה וחופשייה יותר. שמירה על סדר יום קבוע, על תזונה נכונה, על פעילות גופנית ומנטאלית, תורמים לבריאות הגוף והנפש, מעניקים תחושת חיוניות ומסייעים להאריך את תוחלת העבודה. הקפדה על פעילות גופנית, כחלק מאורח החיים, מסייעת למנוע תהליכי הזדקנות וירידה ברמה הקוגניטיבית ומשפרת אותם. כאשר אנו פעילים ועסוקים אנו יכולים לעבוד ללא הגבלת זמן ולא להישאר חסרי אונים וחלשים, הפוקדים את קופות החולים עם שאלות טורדניות שאינן תורמות.

המאמר נכתב ע”י איילת נדיב, מנהלת מחלקת הדיאטה ברשת סטודיו C בשיתוף עם גלית פרי, סמנכ”לית הדרכה ברשת סטודיו C

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X