צורכות קפאין? כך תעשו זאת בתבונה

קפאין – טוב או רע? הכל במידה

כמה כוסות קפה אתן שותות ביום? צריכת קפאין בצורה מתונה עשויה להועיל לבריאות, אך הגזמה בצריכתו עלולה להזיק * כיצד פועל הקפאין בגופנו וכמה מומלץ לצרוך ממנו? שני ששון, דיאטנית קלינית ברשת סטודיו סי, בדקה וחזרה עם התשובות

הבוקר הגיע, שתיתן כוס קפה, המשכתן לעבודה, שתיתן עוד כוס קפה. עברה שעה, מזגתן לעצמכם כוס תה, אולי בהמשך שתיתן איזה משקה אנרגיה. כך או כך, חצי יום עבר ואתן חשות אשמה על כך שאולי הגזמתן עם כמות הקפאין שצרכתן.

יכול להיות שאין סיבה לדאגה: על פי מחקר שפורסם השנה, ייתכן כי כמות הקפאין שאתן צורכות אינה בהכרח ברמה כזאת שמזיקה ובמקרים מסוימים אף עשויה להועיל לבריאותכן.

מדוע אנו זקוקות לקפאין?

קפאין הוא חומר פסיכואקטיבי, כלומר בעל השפעה על מערכת העצבים שלנו. הקפאין גורם לנו לתחושת עוררות גם מבחינה מוחית וגם מגביר את המטבוליזם בזמן קצר מאוד של כ-15 דקות מזמן הצריכה שלו.

לכן, פעמים רבות נחוש כי אנו צריכות להתפנות לאחר שתייה של קפה, נרגיש חדות, ערניות ומלאות אנרגיה. שימוש נוסף בקפאין הוא בתעשיית התרופות, שם הוא משמש חומר פעיל במשככי כאבים, מיגרנות ועוד.

לאורך השנים נעשו מחקרים רבים על קפאין והשפעותיו על הבריאות.  המחקר האחרון התמקד בבעיות לבביות. במחקר אוגדו 11 מחקרים קודמים ונבחנה השאלה האם שתיית משקאות המכילים קפאין בכמויות שונות משפיעה על פרפור פרוזדורים – בעיה לבבית ידועה המשפיעה על קרישיות הדם.

החוקרים מצאו כי שתיית משקאות אנרגיה המכילים כ-500 מיליגרם קפאין למשקה (פי 5 יותר מאשר בכוס קפה) אינה מטיבה עם אנשים המצויים במצב לבבי בעייתי. המחקרים הראו כי 3/4 מהמטופלים שצרכו יותר משני משקאות אנרגיה ביום חשו דפיקות לב מוגברות במשך 24 שעות.

ממצא נוסף שעלה מהמחקרים הוא שאנשים הצורכים קפה ותה באופן עקבי ויומיומי, בכמות ממוצעת ונורמטיבית של כ-300 מ”ג קפה ביום (4-3 כוסות קפה), הם בעלי סיכון נמוך יותר לחוות פרפור פרוזדורים. שני מחקרים שונים הצביעו על ירידה של 13% ו-6% בסיכון לפרפור פרוזדורים בקרב אותם אנשים.

מה זה אומר בפרקטיקה?

על פי נייר העמדה של עמותת עתיד ואיגוד הקרדיולוגים בישראל, צריכה של 700-600 מ”ג קפאין ביום עשויה לגרום לתופעות לוואי כמו שינויים בלחץ הדם, כאבי ראש והתכווצות שרירים. כל אלו מחזקים את מסקנת החוקרים כי צריכת משקאות אנרגיה אינה מומלצת לפעילות הלב מכיוון  שכמות הקפאין שבהם גבוהה.

בנוסף, ארגוני הבריאות בעולם ממליצים על הגבלת צריכת הקפאין לעד  300 מ”ג ביום (3 כוסות), על אף שאין הוכחות מחקריות כי צריכת כמויות גדולות יותר של קפאין יהוו בעיה בריאותית. לכן, גם שתיית 4 כוסות קפה ביום בקרב האוכלוסייה הבריאה אינה מסוכנת או גורמת תופעות לוואי.

לעומת זאת, נשים בהריון צריכות להגביל את צריכת הקפאין לכ-300-200 מ”ג ביום (3-2 כוסות). חשוב לזכור כי גם שוקולד ותה מכילים קפאין ולכן יש להגביל את צריכתם, בעיקר בגילאים הצעירים. ההמלצה הכללית עבור ילדים בני 6-4 היא עד כ-45 מ”ג קפאין ביום.

בשורה התחתונה: קפאין הוא חלק בלתי נפרד מחיינו – הן בפן החברתי והן בפן התפקודי והתחושתי. אם אנחנו אוהבות להתאמן, אימונים רבים מדי יגרמו לנו לפציעה ואילו כמות מאוזנת של אימונים תסייע לנו לשמור על בריאותינו לאורך זמן. דבר זה נכון לגבי כל דבר אחר שעושה לנו טוב – פרופורציה ואיזון הן מילות המפתח. תשתו קפה, תיהנו ממנו, אבל אל תפריזו בצריכתו.

 

סימוכין למחקר:

 Voskoboinik A, et al “Caffeine and arrhythmias: Time to grind the data” J Am Coll Cardiol EP 2018; DOI: 10.1016/j.jacep.2018.01.012.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X