רוצה בטן שטוחה? כך תשיגי את המטרה!

עם הגיל, וכמובן הלידות, הבטן כבר לא נראית אותו הדבר. גלית פרי, סמנכ”לית ההדרכה של סטודיו סי, מסבירה מהם המרכיבים העיקריים המשפיעים על מראה בטן חטובה, ומה אתן יכולות לעשות כדי לשפר את המצב.

שרירי הבטן שייכים לאחת ממערכות השרירים החשובות ביותר לכל אדם, שכן זהו האזור היחיד בגוף שחלק ממנו אינו נתמך או מוגן על ידי העצמות אלא על ידי מערכת שרירים בלבד. מה שמגן על האיברים בחלל הבטן והאגן הם שרירי הבטן, שנוטים להיחלש עם הזמן. חשוב לחזק את השרירים האלה שכן הבטן היא הבסיס לאיזון הגוף וליציבות שלו.

קבוצת שרירי הבטן מורכבת מארבעה זוגות של שרירים המונחים זה על גבי זה, משולבים זה בזה ומהווים מחוך חזק הסוגר מלפנים ומהצדדים על חלל הבטן והאגן.
שרירי הבטן כוללים ארבעה שרירים:

הישר בטני (Rectus Abdominis)

אלכסוני-חיצוני (External Abdominal Oblique)

אלכסוני-פנימי ((Internal Abdominal Oblique

הרחב-בטני (Transversus Abdominis)

שרירי הבטן ממלאים כמה תפקידים חשובים, ובהם עזרה בנשימה, הגנה ותמיכה באיברי חלל הבטן והאגן, ייצוב והנעת עמוד השדרה והאגן ושמירה על יציבה נכונה. שרירים אלה נוטלים חלק בכל פעולה שאנו מבצעים כמו הליכה, הרמה של הידיים, דיבור וכדומה מכיוון שהם מייצבים את הגוף. גם בעת פעילויות אירוביות כגון ריצה או רכיבה שרירי הבטן עובדים ומתחזקים.

זומבה

 

אלה הגורמים העיקריים המשפיעים על מראה הבטן שלנו:

תורשה – מבנה הגוף.

מיקום הצטברות השומן בגוף (השמנת אגס, האופיינית יותר לנשים; או השמנת תפוח, האופיינית יותר לגברים).

שילוב תוכנית דיאטה המובילה לירידה באחוזי השומן בגוף.

חיזוק השריר הרחב-בטני.

כאמור, בטן שטוחה היא בעיקר תולדה של תורשה ומבנה גוף, אך גם לכן יש יכולת להשפיע על המראה שלה. כאמור לעיל, שילוב של תכנית דיאטה המובילה לירידה באחוזי השומן במקביל לחיזוק השריר הרוחבי של הבטן יקנו לכן מראה חטוב ומעוצב.

למה דווקא השריר הרחב-בטני?
הרחב-בטני הוא השריר העמוק ביותר מכל שרירי הבטן. שריר זה נמצא מתחת לשריר הישר-בטני והאלכסונים של הבטן, והוא מהווה חגורה טבעית שתומכת בכל חלל הבטן מלפנים ומגיעה עד לחוליות הגב מאחור. תפקידו של השריר הרחב-בטני הוא למשוך את הבטן כלפי פנים ולגרום ללחץ תוך-בטני. כיווץ הרחב-בטני גורם להצרת המותניים והוא האחראי העיקרי להשטחת הבטן. כיווץ שריר זה יוצר חגורת בטן טבעית לייצוב הגב התחתון ומסייע גם במניעת כאבי גב. כאשר השריר הרחב-הבטני מתכווץ, ההיקף של חלקו האמצעי של הגוף יורד והטבור מתקרב לעמוד השדרה.
כדי לגרום לבטן להיות שטוחה יותר, חשוב לאמן את הרחב-בטני. זאת כמובן במקביל ליישום תפריט תזונה מתאים ופעילות אירובית שנועדו להוריד את אחוזי השומן בגוף.
את הרחב-בטני אפשר לאמן גם במהלך פעילויות יומיומיות כמו הליכה, עמידה וישיבה. הרעיון העיקרי שבתרגול הוא לאסוף את הבטן פנימה תוך כדי נשיפת אוויר בשילוב כיווץ שרירי קרקעית האגן.

זכרי: החזקה נכונה של הבטן תקנה לכם מראה זקוף ותסייע במניעת כאב גב.

גלית פרי, סמנכ”לית הדרכה בסטודיו סי – הרשת הנשית המובילה לעיצוב, חיטוב, כושר והרזיה

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X