חשיבות התעמלות בגיל הצעיר

פעילות גופנית בגיל צעיר מקדימה תרופה למכה.היא מונעת השמנה,בונה את העצמות,מפתחת יציבה נכונה,תורמת לבניית דימוי עצמי בריא ומשפרת את מצב הרוח.
השמנת יתר היא אחת מבעיות הבריאות הנפוצות ביותר בעולם המערבי ושכיחותה עולה בהתמדה.מחקרים שבדקו את בעיית ההשמנה בחברה המערבית הצביעו על קשר חזק בין השמנה לחוסר פעילות גופנית במהלך תקופת הילדות וההתבגרות.
כדי למנוע בעיות השמנה עתידיות ,כדאי להקנות לצעירות הרגלי תזונה מבוקרים ולעודד אותן לעסוק בפעילות גופנית.

השילוב המנצח,שיוביל לפתרון בעיית ההשמנה בקרב ילדים ובני נוער הנו פעילות גופנית + תזונה מבוקרת.
השילוב בין שני הגורמים מאפשר לבצע את השינוי בהדרגה, מונע את תחושת הרעב ומשמר את מסת השריר שעלולה להיפגע מהניסיון לרדת במשקל רק באמצעות דיאטה.
לפעילות גופנית השפעה משמעותית על בניית העצם בעיקר בתקופת ההתבגרות, שכן היא מסייעת להשגת כמות עצם מרבית כך שבעתיד תקטן הסכנה להידלדלות העצם ולשרירים.פעילות גופנית הכרוכה בנשיאת משקל הגוף ובהפעלת עומסים על השלד תורמת להגדלת מסת העצם ולעלייה בצפיפות העצם אצל מתבגרים.

תקופת ההתבגרות מאופיינת לעיתים בדיכאון ולפעילות הגופנית בתקופה זו השפעה מרובה על הפחתת חרדות ומתח, ולטווח הארוך השפעה ישירה על מצב הרוח.
הרגלי התזונה והספורט נרכשים בגיל צעיר ולכן לתקופת הילדות והנעורים יש משמעות רבה לגבי עתידנו.
ילדים רבים בעלי משקל עודף נוטים לבחור בעיסוקים שאינם משלבים פעילות גופנית ( מעדיפים למשל צפייה בטלוויזיה/ישיבה מול מחשב).
חשיבות הפעילות הגופנית קשורה בהעלאת כמות האנרגיה שמוציא הילד בפעילות גופנית יחסית לזו הנכנסת בצורת מזון.

לפעילות הגופנית יש השפעה מצטברת המסייעת לרדת במשקל.
מבחינה פיזיולוגית, היחס בין אחוזי השומן לשרירים משתנה, נבנים יותר שרירים ויש פחות שומן בגוף, כך שהילד שורף יותר קלוריות בזמן מנוחה.
מבחינה פסיכולוגית-רגשית, פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח ומגבירה את הביטחון העצמי של הילדים .

הפתרון הטבעי – תזונה נכונה + פעילות גופנית!
בגיל ההתבגרות, ובמיוחד לאחר קבלת הווסת, גוף הנערה משתנה והופך למבנה “אגסי” יותר, המאופיין בהתרחבות אגן הירכיים. כמו כן, סביב גיל זה מגיעים למירב הצמיחה לגובה, ולכן מומלץ לשלב עקרונות של תזונה נכונה ופעילות גופנית, בכדי למנוע מצב של השמנה ולשמור על מצב של משקל יציב ונכון לאורך זמן.

הכללים העיקריים לשמירה על משקל וניהול אורח חיים תזונתי בריא הן:

  • להרבות בשתיית נוזלים במהלך היום. מומלץ שתיית מים, והימנעות ממיצים מתוקים, ממיצי פירות.
  • להקפיד על 3 ארוחות עיקריות ליום (בוקר, צהריים וערב), ולהימנע מלדלג על אחת הארוחות, מצב שיגרום לחוסר איזון תזונתי בגוף, הגדלת תחושת רעב ולרוב אכילת ממתקים במקום אותן ארוחות מזינות.
  • לשלב פירות וירקות באופן קבוע. ירקות טריים ומבושלים בכל ארוחה, ופירות כשילוב של ארוחות ביניים.
  • להגביל ממתקים לממתק 1-2 ליום, עקב רמות סוכר גבוהות המזיקות לשיניים, ותכולה דלה מאוד ברכיבים תזונתיים בריאים.
  • גיוון ושילוב של כל אבות המזון בתזונתנו בכדי למנוע חסרים: לחמים, אורז, תפוחי-אדמה, חלב, גבינות, יוגורטים, בשר, עוף, דגים, שמן, אגוזים, אבוקדו, פירות, ירקות ועוד.

כמו כן, יש חשיבות מכרעת לשילוב עקבי ונכון של פעילות גופנית, שצריכה להתבצע באופן מתון בכדי למנוע מצב של פציעות או נזק לגוף. תועלתה של הפעילות הגופנית היא בעיצוב גופנו בצורה מקסימלית, בהשקעה שהיא יחסית מינימלית.

חוגי נערות בסטודיו C

סטודיו C מציעים אימון לילדות ולנערות מגילאי 13 ועד 18, השם דגש על יציבה נכונה תוך עבודה ממוקדת על חיטוב הגוף וחיזוקו, שיפור הסיבולת השרירית ופיתוח מודעות גופנית.
ההתנסות הרב-גונית תשפר את השליטה העצמית,הקואורדינציה ותוביל להגברת הביטחון העצמי ,פיתוח גישה חיובית ומוטיבציה לנסות אתגרים וחוויות חדשות בדרך מהנה וכיפית.

מבנה ותכני השיעור:
השיעור מורכב מפעילות אירובית כשהמטרה היא העלאת דופק ושריפת קלוריות.
במהלך האימון ייחשפו הבנות למגוון רחב של פעילויות אירוביות מאתגרות ומגוונות כמו:אימון דינמי תנועתי ,אימון מחזורי,אימון בתחנות,הליכה ועוד..
בנוסף יינתנו הדגשים נוספים בפעילות שיובילו לחיזוק וחיטוב השרירים וזאת ע”י תרגילים בשילוב מבחר אביזרי עזר שמטרתם לעלות את דרגת הקושי ולגוון את הפעילות כך שההנאה תהיה מוטיב מוביל בשיעור וזאת בכדי לגרום לנערות לאהוב את הפעילות ולהבין שניתן לעסוק בפעילות גופנית תוך כיף והנאה.
האביזרים הנלווים לפעילות הם :כדורי פיטבול,בודי-בר,גלילים,משקוליות גומיות דלגיות ועוד..

עדיף למנוע השמנה בגיל הילדות והבגרות מאשר לטפל בה בגיל מבוגר.

גלית פרי – סמנכ”ל הדרכה רשת סטודיו C

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תפריט נגישות

X